Smlouvy z internetu: riziko, které nepotřebujete

Smlouvy z internetu: riziko, které nepotřebujete

Každý z nás občas potřebuje opravdu rychle vyřídit nějakou byrokratickou záležitost a nemá čas běžet s tím hned do advokátní nebo notářské kanceláře. To samozřejmě chápeme, ale upozorňujeme, že takové nepromyšlené urychlení se může změnit v pořádné zdržení, když se ukáže, že vzor smlouvy stažený z internetu byl nevhodný nebo špatný. Nejeden rychlík už za to také musel zaplatit nemalý obnos.

V případě smluv a právních dokumentů raději vyhledejte odborníky. Experimenty se vzorovými dokumenty z internetu, které jsou volně k dispozici, by se vám totiž mohly prodražit. Takové smlouvy nemusí být úplně špatné, ale třeba jen zastaralé – a problém už je na světě. Vy pak v lepším případě strávíte hodiny volného času vyhledáváním relevantních informací, v horším zaplatíte za zbytečné chyby.

Pavel P. si stáhl z internetu vzor kupní smlouvy, aby na něj jejím prostřednictvím mohl Ondřej O. převést část svého domu. Ve snaze ušetřit za právníka se oba hodiny trápili vyplňováním potřebných náležitostí. Ten týden si neskočili ani na pivko, ani do fitka, prošvihli dokonce i důležité fotbalové utkání! Když pak vítězoslavně přišli na katastr, dozvěděli se, že nesprávně popsali převáděný podíl na nemovitosti. Kdyby bývali využili služeb notáře, nemuseli by na katastr dvakrát a hlavně by si ušetřili zbytečný stres. Odnesli si však zkušenost do budoucna – příště se o smlouvě poradí s notářem.

Na internetu najdete spoustu smluv, které by pro vás měly být usnadněním, jenže žádná z nich není oficiálně schváleným vzorem. Velmi často jde o nepodařená vyhotovení plná nesprávných informací. Vaši darovací smlouvu k bytu pak může katastrální úřad odmítnout, protože neobsahuje všechny náležitosti. Notář připraví potřebný dokument optimálně vzhledem k vaší situaci, v souladu s občanským zákoníkem, a navíc bude ručit za jeho obsah. Kromě toho zajistí i další služby, například zápis do katastru nemovitostí.