Převádějte nemovitosti bezpečně!

Převádějte nemovitosti bezpečně!

Převádíte nemovitost? Prodáváte dům či byt, kupujete ho nebo jej hodláte darovat? Sháníte pozemek, na kterém chcete v budoucnu stavět? Při převodu majetku, jehož hodnota dosahuje statisíců, ale většinou spíše milionů korun a na jehož budování se často podílely celé generace, se vyplatí mít se na pozoru. 

Zásadní informace na úvod je, že notář je vždy, na rozdíl od advokáta, nestranný. Co to pro vás při nákupu bytu třeba přes realitku znamená? Můžete se dostat do situace, kdy se od svého realitního makléře dozvíte, že smlouvu o koupi bytu viděl právník. Takže můžete být v klidu, protože je vše v pořádku… Jenže právník je v této situaci advokátem realitky, tedy jedné ze smluvních stran. A pracuje pouze pro toho, kdo jej najal. V tomto případě pro realitku. Proto nezbývá než doporučit využití nestranné osoby notáře. Ten smlouvu nejen zkontroluje, ale třeba i sepíše. Notář je státem pověřen k tomu, aby tato životní situace, jako je obchodní transakce nákupu či prodeje nemovitosti, proběhla správně. Tedy aby proběhla bez problémů, podle platné legislativy a podle toho, co obě strany skutečně chtějí. A zda některá ze smluvních stran dostane takovou a takovou provizi, to notář neřeší ani nerozporuje. To je na dohodě těch, kteří smlouvu uzavírají.

Dalším důležitým aspektem při převodu nemovitostí je správné čtení v katastrální mapě. Přístup do ní je na internetu snadný. Horší to ale může být se správným přečtením či popsáním bytové jednotky třeba v činžovním domě. Nemluvě o situaci, kdy je na jednotce věcné břemeno, staronově označované jako služebnost.

Pozor si dejte také v případě, že se s vámi chce protistrana domluvit na využití univerzálního vzoru smlouvy, protože je na internetu zadarmo. Výhoda? Ne. Každý převod je specifický, a navíc žádné schválené univerzální vzory smluv oficiálně neexistují. Použití takové smlouvy, například stažené z internetu, s sebou nese značná rizika. Notář připraví potřebný dokument optimálně vzhledem k vaší situaci, v souladu s občanským zákoníkem a bude ručit za obsah.

Kromě sepsání smlouvy vám notář nabídne i úschovu, doplněnou třeba i o vyřízení převodu na katastrálním úřadu. Úschova funguje na velmi jednoduchém, ale spolehlivém principu. Vy jako kupující částku za nemovitost nepošlete na účet realitní kanceláře v době podpisu smlouvy, ale dáte ji do notářské úschovy. Teprve když budete jako vlastník zapsaný v katastru, notář vydá peníze z úschovy prodávajícímu. Když z koupě sejde, peníze poputují zpět na váš účet. Nehrozí tak, že se dostanete do nezáviděníhodné situace, kdy už nemáte na účtu své peníze, ale zároveň nemáte ani byt. Navíc když si u notáře necháte sepsat i smlouvu, dostanete 90% slevu.

Notář tedy funguje jako spolehlivý a nestranný prostředník. A to jak pro výplatu kupní ceny, tak jako garant právní stránky věci. Na závěr upozornění na tzv. vinklaření. O co se jedná? O nekvalifikované odborné rady. I notářům se pokouší „fušovat“ do řemesla laikové. Jejich doporučení se raději vyvarujte.