Budou se Češi také rozvádět u notáře?

Budou se Češi také rozvádět u notáře?

Praxe z evropských zemí ukazuje, že rozvádějícím se manželům, ale i prací zavaleným soudům by bylo možné jejich situaci značně ulehčit. Nesporné rozvody manželství, což jsou ty, ve kterých se oba manželé dokážou sami domluvit na péči o děti, rozdělení peněz i majetku a na bydlení, se ve Francii, Španělsku, Řecku, ale také v Rumunsku, Estonsku či Lotyšsku odehrávají v notářských kancelářích.

Česká legislativa tento způsob rozvodů manželství zatím neumožňuje. A to ani přes to, že by měl podle nedávné medializace tématu podporu jak veřejnosti, tak i některých zástupců justice či politiků. Navíc by taková praxe ulevila nejen českým soudům, které jsou zavalené spory na několik let dopředu, ale i rozvádějícím se manželům. Odpadla by totiž povinnost návštěvy soudní budovy, která sama o sobě může být pro člověka emocionálně náročná. A navíc vlastně úplně zbytečná, když se tito lidé soudit nechtějí, protože se spolu dokážou dohodnout. Zanedbatelná jistě není ani časová úspora, protože rozdíl v délce trvání obou procesů je nemalý.

Případnou změnu by podle průzkumu veřejného mínění podpořili nejen lidé, kterých se situace zatím přímo nedotýká, ale zejména ti, kdo si již rozvodovým řízením prošli a okusili jej tedy na vlastní kůži. Podpora zazněla také z úst některých politiků. Ti spatřují výhody jak v nižší míře byrokracie, tak i v tom, že by soudy měly více času na složitější případy. Sami soudci pak potvrzují fakt, že i přes dohodu rozvádějících se může celý proces trvat i déle než čtvrt roku. Kam se tedy celá situace, která se již nyní notářů dotýká, může vyvinout? Dostanou Češi lepší možnost, než je tzv. smírný rozvod, což je zatím asi nejprůchodnější řešení případů, kdy se lidé jsou schopni dohodnout?

Jestli česká legislativa v budoucnu umožní notářům sepisovat rozvodové listiny, si zatím netroufám odhadnout. Nicméně se domnívám, že zmíněné výhody takového řešení jsou evidentní a notářům by převzetí části agendy od rozvodových soudů nemělo činit žádné potíže.     
 

Komentář prezidenta Notářské komory ČR Mgr. Radima Neubauera pro Hospodářské noviny.