Rozvod u notáře?

Rozvod u notáře?

V českých médiích v posledních týdnech rezonuje téma rozvodů u notáře. Co by museli rozvádějící se manželé splnit? A znamenal by přesun agendy úlevu pro přetížené soudy?

V první řadě je důležité upozornit, že by se do notářských kanceláří mohli přesunout pouze tzv. nesporné rozvody. Znamená to, že rozvádějící se manželé se musí sami dohodnout na rozdělení majetku (tedy i peněz), na péči o děti (mají-li nějaké) a na bydlení. Pak není o co se soudit a podle průzkumu agentury STEM/MARK z letošního léta by lidé, bez ohledu na to, zda si procesem rozvodu prošli, přesun agendy do gesce notářů přivítali. Proč? Proces u notáře by byl rychlejší a návštěva soudní budovy může být silný emotivní zážitek. Navíc české soudy jsou zavaleny prací – samozřejmě včetně případů komplikovaných rozvodů – a v případě, kdy se není o co soudit, by návštěva soudu mohla odpadnout.

Nesporné rozvody manželství mimo soudy již fungují v mnoha evropských zemích. Rozvést u notáře se mohou páry ve Francii, Španělsku, Řecku, ale také v Rumunsku, Estonsku či Lotyšsku. Česká legislativa tuto praxi zatím neumožňuje, návrh ale má podporu politiků (viz reportáž TV Nova).

A která média se tématu věnovala?

Téma komplexně zpracovala v Televizních novinách TV Nova:

http://tn.nova.cz/clanek/rozvody-by-mohli-resit-notari-rizeni-by-se-tak-vyrazne-zkratilo.html

Následovala média:

Rádio Impuls
Lidové noviny
Hospodářské noviny
Právo
Český rozhlas
ePrávo.cz
FTV Prima